gegen200924 gegen200924
  • 13-11-2020
  • Mathematics
contestada

A teachers chocolate is 60 ounces for $7.20. A students chocolate is 75 ounces for $8.25. Which one is
cheaper per ounce?

Relax

Respuesta :

oscardlr2006
oscardlr2006 oscardlr2006
  • 13-11-2020

Answer:

75 ounces for $8.25

Step-by-step explanation:

divide the cost wiht the ounce to get the answer, the lowest one is the the answer

Answer Link

Otras preguntas

what is 34x18+67=? I'll give brainiest​
What would Jamie Lee's financial liability have been had she waited more than two days to report the debit/ATM card lost or stolen
please tell the answer and explain​
help please brainliest
GIVING THE BRAINLIEST When hair sticks to your comb as it is being combed, this is a result of a. charging by friction b. charging by conduction c. charging by
attraction is seen between the poles of two bar magnet in the case of​
Just the name itself will make you giggle. It's a great word that conjures visions of slime and unpleasantness. It is perhaps the most annoying part of having a
Expand the polynomial: (2x+3)^2
What year was Brainly Made or Created?
HAPPY V-DAY EVERYONE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! I hope everyone has a grate day