emeralddasia emeralddasia
  • 13-11-2020
  • Mathematics
contestada

Benjamin bought a 5-pound bag of flour for $7.95. What is the unit price per ounce of flour? (1 pound = 16 ounces)

Relax

Respuesta :

gogostudyrightnow
gogostudyrightnow gogostudyrightnow
  • 16-11-2020

Answer:

7.95 divided by 5 times 16 so 7.95 divided by 80= so about 10 cents

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

The end of the Civil War resulted in a significant rise in political power for which of these groups
how do you get from 4135.5 to 2475
in badminton what is a motion similar to throwing a ball ?
What is the purpose of a myth?  Explain your answer in 4-5 sentences
What is the study of earth's plant, animals, and climates?
A school ( school spirit club ) is creating card displays for football games. each display uses 100 square cards. at a game, groups of 100 volunteers will hold
What two terms are used for specific promises a company makes about the performance of its product
In the general equation of a line, if A = 0, what will the graph of the line look like? It will be vertical. It will be horizontal. It will be equivalent to t
Given the coordinate of one endpoint of an and its midpoint m find the coordinates of the other endpoint A(4,2) M(-2,10)
Seven less than the product of a number and 10 is 50