rjrmm4
rjrmm4 rjrmm4
  • 12-11-2020
  • Mathematics
contestada

Which of the following is an example of a Unit Rate?

A 10 pounds of apples cost $4.

B Each marker costs $0.50.

C Steve runs 3 miles in 20 minutes.

D A half sub costs $2.50.

Relax

Respuesta :

cromewhispere
cromewhispere cromewhispere
  • 12-11-2020

Answer:

B each marker cost $.50

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

The average of 3,15, and my number is 40. What is my number?
Which kinds of stories usally have animals as characters? A.Fairy Tales B.short stories C.myths D.fables If you answer this question correctly,I will give you b
try box be 1) Solve for m: 2m + 21 = 3 Help please…
Here are four expressions that have the value 2-1 -2.1 -1.2
i need help I'm confused on what to do​
What is the solution to the inequality x+(7+2x)≤−3x? x≤−3 x≤−7/6 x≥67 x≥13
The topics is law of cosines and sines and I really need help with this
y=x+2 2x-y=-4 solve the equations using a substitution
Please show step by step so i know what to do
Does anybody know this answer