mikaelajames mikaelajames
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

Peter bought 8 lemons for $6. Each lemon was the same price.
What was the cost of 1 lemon?

Relax

Respuesta :

smauel
smauel smauel
  • 11-11-2020

Answer:

The price for 1 lemon is $0.75

Step-by-step explanation:

8x=$6

8x/8=6/8

x=$0.75

Answer Link

Otras preguntas

Solve for y: 12h - my = 3
Calculate the mass of ammonia (NH3) that contains a billion (1.00 * 10^12) hydrogen atoms.
I AM STUCK AND NEED HELP will give 30 points A system of equations is graphed on the coordinate plane. 2y=3x−1 4y=6x−2 Select the number of solutions for the sy
3 Drag the tiles to the correct boxes to complete the pairs. Match each description to the brainstorming method it describes. freewriting list clustering Write
At what constant, continuous rate must money be deposited into an account if the account is to contain $23000 in 7 years? The account earns 3.5% interest compou
What is the surface area of the cylinder with height 4m and radius 2m? Round your answer to the nearest thousandth.
ASAP!!Please help me due soon
What is the rate of change for the linear relationship modeled in the table?
what is meant by valency of an element ? give an example ​
Easy math problems!!!!!!!!