0587388 0587388
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

Destiny paid $9.60 for a dozen donuts. What is the unit cost for each donut?

Relax

Respuesta :

009721
009721 009721
  • 11-11-2020

Answer:

$0.8

Step-by-step explanation:

dozen=12

$3.60=12 donuts

$3.60/12= 0.8

$0.8

Answer Link

Otras preguntas

What was John Dewey's position on art?
What two measurements are needed to determine density?
Why might you want to use the commutative property to change the order of integers before adding
Given f(x)=x^3+2x^2 and g(x)=3x^2-1,find the following and state their domains. a)f+g b)f-g c)fg d)f/g
Give chemical test to distinguish between ethanol and methanol.
S=L (1 - r), for r This is all it says, you are solving for r, the instructions just say solve for r
How to solve 3/4(4/5x-2)=11/4?
Describe the Human Genome Project (5-10 sentences)
A body of mass 40kg is accelerating at a rate of 9m/s² . What is the rate of change of linear momentum?
what is the active component of dynamite