Seudónimo Seudónimo
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

A 3-gallon jug of orange juice costs $10.44. What is the cost of the orange juice per quart?
A.
$1.07
B.
$0.87
C.
$2.06
D.
$0.98

Relax

Respuesta :

noahsantos80
noahsantos80 noahsantos80
  • 11-11-2020

Answer:

B. $0.87

Step-by-step explanation:

Divide $10.44 by 12 (how many quarts are in 3 gallons) to get the answer.

Answer Link

Otras preguntas

suppose that (x,3/5) is a point in quadrant 2 lying on the unit circle. find x. write the exact value, not a decimal approximation.
How do you usually regain your mood and balance your emotions I'm a very lazy and negative person
A patient ask questions related to her medical condition. Determine three possible ways you could response to her in order to protect her privacy without seemin
can you slve fasssst pls
I am leaning pre-cal right now and I don't understand it. I did arctan (3/-5) but got it wrong, how do you do this?
4(2.25w+3.1)-2.75w=44.9
The teacher asked the class to divide a given number by 24 - Rohit divided the number by 24 and got the correct answer 20 - Mohit divided the number by 6 and go
2. Round off the following numbers to two decimal places:b) 4,5873c) 32,095a) 56,3456d) 13,997​
A - y = -2x + 40 B - y = 2x + 40 C y = 1/2x + 40 D - y=-1/2x +40
7. 24 ÷ 0 =? only answers pls​