picklerickk224 picklerickk224
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

The Kennedy Middle School cafeteria charges students $3 for 1 6 of a pizza. What is the cost per pizza?

Relax

Respuesta :

ricejuice07
ricejuice07 ricejuice07
  • 11-11-2020

Answer:

3*16=48

Step-by-step explanation:

If 1/16th of a pizza is 3 dollars, 1/16*16=1    3*16=48

Therefore,

1 pizza is $48

You really paying that much for one pizza

Answer Link
nya23432
nya23432 nya23432
  • 06-11-2021

18 is answer i think

Answer Link

Otras preguntas

How do the actions of earthworms improve soil quality? How does this impact the amount of biomass an ecosystem can support?
8(1+5x)+5 = 13+5x help me with my math problem
what is 5/12 minus 5/6
what so you think was the most important skill developed by hunter-gatherers? Explain your answer.
How do you rewrite x^2/3 in radical notation?
How are elements and compounds similar
what is the definition of activation energy?
A healthy individual is a carrier of a lethal allele but is unaffected by it. What is the probable genotype of this individual?
Sam has 3/4 kg of toffees. If he gives 3/8 kg to Mike, how many will he have left?
Describe an original example of energy changing from one form to two other forms