dgraham23
dgraham23 dgraham23
  • 16-10-2020
  • Mathematics
contestada

At the market, 888 apples cost \$4$4dollar sign, 4.
How much do 999 apples cost?

Relax

Respuesta :

seguraj296 seguraj296
  • 16-10-2020

if 8 apples cost $ 4, then (4/8) = 1/2 (or 0.50)....so each apple is 0.50 (or 50 cents)

so if u want 9 apples, u will have to pay : 9 * 0.50 = $ 4.50 <=

Answer Link

Otras preguntas

somebody help me with this! i haven't done this in a while, so i forgot how to do it
WILL CHOOSE BRAINLIEST, which statement is not true?
The scale on a map shows that 200 miles is represented by 5 inches on a map. Which proportion can be used to find the distance on the map, x, that represents 50
How much energy is gained when a 10.0g sample of liquid water increases in temperature from 13°C to 18°C?
can anyone help me answer this
Solve 4g - 5 ≤ 11 for g.
I NEED THAT ANSWER ASAP
i Want to ask about linear equation​
Complete the following storyboard plan according to what you learned in the lesson. Use this worksheet as you create your commercial. See how this worksheet was
Which of the following choices correctly identifies the type of mirror shown in the image? diffuse mirror plane mirror concave mirror convex mirror