trineishiacartotvfie trineishiacartotvfie
  • 15-10-2020
  • Mathematics
contestada

At the supermarket 5 aplples cost $4. What is the cost of 25 apples

Relax

Respuesta :

maynardjack16 maynardjack16
  • 15-10-2020

If 5 apples cost $4. How many times do you multiple 5x5 to get 25? The answer would be 5 times.

So 5apples x 5= 25 apples.

4x5=$20.

The answer would be $20

Answer Link

Otras preguntas

In a dictatorship how is the rule of law regarded
What is the purpose and effect of having Beowulf describe his own great deeds?
Please I need help it’s due tomorrow and I don’t understand I need help on 1-10
Which political system is best below ?
find the coordinates fornthe vertex of the graph of the function y=3x[tex]y = 3x {2}^ - 12x + 12[/tex]
The number of protons in the nucleus Of an Atom is equivalent to which of the following
Jose can read 7 pages of his book in 5 minutes at this rate how long will it take for him to read the full 175 page book
Anyone know? Please?
_________________________ are geneneral guidelines or criteria used by media outlets such as newspaper or broadcast media to determine the worthiness of a story
Add. Write your answer in simplest form. 1/2+2/3= The sum is