jerreyzn jerreyzn
  • 15-10-2020
  • Mathematics
contestada

Munazzah bought 3 plants at a nursery for $17.94. How much money
would it cost for Munazzah to go back to the store and buy 7 more
plants?

Relax

Respuesta :

brain110 brain110
  • 15-10-2020
Work out the cost of one plant by dividing $17.94 by 3. Then multiply this amount by 7 to find the cost of 7 plants.
Answer Link

Otras preguntas

Your basketball team plays 5 games. Your team scores 10 points in the first game, 3 points in the second game, 2 points in the third game, 5 points in the fourt
Why was the Gadsten purchase important United States
what is the naming system that scientists use to identify species
Which subatomic particle has no charge?
I need help please, anyone?
I need help please !!!!,,,,,,,
What is the standard heat of reaction for the formation of NO2(g) from NO(g) and O2(g)? Write the balanced equation first.
Solve for x. x2 - 49 = 0 and how to solve this please, it is quadulatics
When solving a system by multiplying and then adding or subtracting, how do you decide whether to add or subtract?
Which of the earths spheres contains its landforms