sadiqnowell sadiqnowell
  • 15-10-2020
  • Mathematics
contestada

At the store, 10 ounces of candy cost $3.20. What is the unit rate for this situation?

Relax

Respuesta :

normaedw000 normaedw000
  • 16-10-2020

Answer:

$0.31 an ounce

Step-by-step explanation:

10/$3.20=$0.3125

round down to $0.31

sorry if wrong

Answer Link

Otras preguntas

Help meeeeeeeeee plzzzzzzzzzzz
What is the theme of the story Try, Try Again
Help I really need it.
decoding the Zimmerman note​
suppose there are some chairs in a room and that each chair has 4 legs. x is the number of chairs y is the number of legs put a check mark in the box next to ev
explain the structure of heart​
Choose the cultures that display the Latin American enthusiasm for dance. Scotland Mexico Wales Brazil
During WWII, the American armed forces were still segregated by race. Why do you think this issue became increasingly important during this era, leading to the
which of the following is not a function of the excretory system. A :filter body fluids B : collect water C : eliminate waste from the body D : none of the abo
Why is sentence structure so important to the essay? What do we mean when we say "writing must make sense to the reader?" Why are the details so important?