bmxdrummer126 bmxdrummer126
  • 15-10-2020
  • Mathematics
contestada

Henry buys a bag of 15 tangerines for $2.85.
Find the unit price in dollars per tangerine.
If necessary, round your answer to the nearest cent.
Please help with this

Relax

Respuesta :

oscarcazares5304
oscarcazares5304 oscarcazares5304
  • 15-10-2020

Answer:

.19 cents per tangerine

Step-by-step explanation:

.19 x 15 = 2.85

Answer Link

Otras preguntas

Find the slope of the line.
What is the unit rate of 4 ticket for 35$
which founder of sociology believed societies changed due to class struggle?
Select the best answer for the question. 1. Which of the following could be considered a cause of the 2007–2008 economic crash? O A. Too many people out of work
Airlines and hotels have many frequent flyer and frequent visitor programs in which individuals who fly the airline or stay at the hotel receive bonuses that ar
clara has £7. she buys some chocolate bars at 63p each and has 7p left over. how many chocolate bars did she buy?
What kind of laws should states pass to improve the juvenile justice system?
where in the cell does the citric acid cycle take place?
HELP PLEASE ANSWER THIS QUESTION what are 4 ways carbon effects the earth
A 6.8 KG object moves with a velocity of 8 M/S what’s it's kinetic energy?