ag74 ag74
  • 15-10-2020
  • Mathematics
contestada

6 apples cost exactly the same as 9 oranges. 10 apples and 10 oranges cost $7.50. Find the cost of 1 apple and the cost of 1 orange.

Relax

Respuesta :

lexisslayyperidtt
lexisslayyperidtt lexisslayyperidtt
  • 15-10-2020

Answer:6 apples cost exactly the same as 9 oranges. 10 apples and 10 oranges cost $7.50. Find the cost of 1 apple and the cost of 1 orange.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which compound is a metabolic intermediate of the light-independent reactions in photosynthesis?
Is 0.5 equal to 1/2?
China demonstrated its willingness to open talks with the United States by A. rejecting communism. B. opening trade with American companies. C. inviting an Am
Ramon ate at a restaurant and gave the server a $4 tip. The tip was 20% of the cost of the meal. How much was the meal? A. $24 B.$16 C.$20 D.$8
The number of square units required to cover a surface.
French help please! I don't understand!
Hitler replaced Germany’s Weimar Republic with his Third Reich. a. True b. False
What is predestination? A. the idea that the divine right of kings is based upon B. the idea that humans are given free will to determine their fate in advance
The idea of democracy began in which nation? A. Spain B. Portugal C. Italy D. Greece
what times what equals = 98?