jacek went to a sporting event with some friends. They bought 2 sticks of equal price and a drink that cost $3.51. Write an equation to represent cost T and the cost s of each snack bought. How much did each snack cost if they spent $18.83 total?

Relax

Respuesta :

Answer:

T + S  = 18.33.

Step-by-step explanation:

If T is the cost of the drink and S is the cost of the snacks, then its easy.

The cost of the drink plus the cost of the snacks.