serenitysykes
serenitysykes serenitysykes
  • 14-10-2020
  • Mathematics
contestada

You are selling pizzas to raise money for a school field trip. Cheese pizza cost $8 and pepperoni pizza cost $9. You need to sell at least two of each kind of pizza, and you want to sell at least $180 worth of pizza. Write an inequality.

Relax

Respuesta :

viaali81381
viaali81381 viaali81381
  • 14-10-2020

Answer:  $180 ≤ 8c + 9p

Answer Link

Otras preguntas

The geometric mean of 4 and 16 is? A. 64 B. 16 C. 12 D. 8
Megan answered 18 questions correctly on a test. That is 75% of the total number of questions. How many questions were on the test? Please explain how you got t
Is 40000 a whole number
lee la oración en español y escoge todo lo que aplica. Quiero esta camiseta y no aquella. present progressive tense regular possessive adjectives stressed pos
What benefits does online banking offer to today's consumers?
Explain how antibiotic resistance could lead to a bacterial disease epidemic
long Division, help me ??
What is a rational number between -1/4 and 2/5
Two affects of the lewis and clark expedition
Rangi, the Sky Father, held his beloved, Papa, and together they bore many sons who were not human, but rather elements of nature. These sons loved their paren