162103 162103
  • 13-10-2020
  • Mathematics
contestada

determine which is less expensive per can a 6 pack of soda for 2.20 or a 12 pack of soda for 4.25 explain​

Relax

Respuesta :

turling turling
  • 13-10-2020

Answer:

the 12 pack would be cheaper

Step-by-step explanation:

first you would find the price of one can   (2.20/6)=.37 and (4.25/12)=0.354

the cheapest would be the 12 pack

Answer Link

Otras preguntas

Solve for x. 12x=20 140 110 10 40
which fraction is bigger 11/15, 14/27
The volume of a box(V) varies directly with its length(l). If a box in the group has a length of 30 inches and k = 24, what is its volume?
This element is found in smaller quantities in the body but in a wide variety of places including ATP molecules, DNA, bones, and teeth. What is it?
write each number in standards form 7+0.6+0.05+0.007+0.0001+0.00003
Find the zeros of the function g(x)=5x^2+x-4
Find the perimeter and area. (plz help with the answer)
Please help! I’m very confused on this question. I’m not very good at geometry.
Please help me with my physics! I do not understand and please provide work. Thank you for your time.
During the revolutionary war era, both the population of Great Britain and the Patriots in the colonies increasingly resented