If I bought 2 1/4 pounds of hamburger, and the hamburger costed 4.48 dollars per pound, how much would it all cost? (I need answers quick, I'm in a test!)

Relax

Respuesta :

Answer: $10.08

2 pounds of hamburger would equal $8.96.

1/4 of 4.48 is $1.12.

Add $8.96 and $1.12 is $10.08