corderioushodges8 corderioushodges8
  • 15-09-2020
  • Mathematics
contestada

A 2-yard piece of copper wire costs $68.70. What is the price per foot?

Relax

Respuesta :

bp09421
bp09421 bp09421
  • 15-09-2020

Answer:

hey hey hey hey hye hye  heyr32klq,adm.

Step-by-step explanation:

Answer Link
kendraaa23 kendraaa23
  • 15-09-2020
2 yard= 6 feet
6 feet of wire costs $68.70
68.70 divided by 6 = 11.45
1 foot of copper wire costs $11.45
Hope this helps! Sorry if wrong
Answer Link

Otras preguntas

How can a reader determine the theme of a piece of literature?
What did Thomas hardy poems reflect?
One Family spent $2,000 to start an online business selling goods. They now make $1,240,000 each year. If they made a one-time investment of half of their yearl
Why is carbohydrate preferred for ATP production?
What's equivalent to 75%
how do riparian buffer zones impact water quality
Find the idiom: they were miles from any town, and Ellen was beside herself
A song has 28 beats in 4 seconds. At this rate, how many beats are there in 30 seconds?
Which accurately orders the events of September 11, 2001, and the U.S. response? 1. President Bush ordered an attack on Afghanistan. 2. Terrorists hijacked four
I forgot how to solve this If 2 (x-5)=-11, then x=?