mohammadw2525 mohammadw2525
  • 11-09-2020
  • Mathematics
contestada

2gallon container of window cleaner costs $15.04. What is the price per cup?

Relax

Respuesta :

demonblueberry demonblueberry
  • 14-09-2020

Answer:0.47 cents per cup

Step-by-step explanation:

Since they’re are 32 cups in 2 gallons, we can divide $15.04 by 32 and get the answer

Answer Link

Otras preguntas

A therapist asking a client are you the oldest child is called what
Triangle ABC is a right triangle on the coordinate system and its vertices are (−2, 5), (−2, 1), and (1, 1). What is the area of triangle ABC?
A periodontist specializes in the tissue surrounding and supporting the _____​
How long does it take the baton to complete one spin
In the data set below, what is the interquartile range? 51 60 90 90 92 96 98 98
give 3 reasons why the hawaiian monarchy effective give 3 reasons why the hawaiian monarchy was not effective
A student creates a pattern using division. 10 000, 1000, 100, … At which term number will the term be the first decimal number in the pattern? Term 5 Term 6 Te
In complete sentences, answer each question. each question is worth 6 points, for a total assignment point value of 60 points.what technology or research is inv
what is 49,010,000 in scientific notation
what is stripping ration​