You buy halibut at $31 per pound. One portion of seared halibut requires 6 ounces of halibut. How much does the halibut for one portion cost? Round to the nearest cent.

Relax

Respuesta :

hbj

Answer:

$11.63 per portion

Step-by-step explanation:

1 pound = 16 ounces

$31 per 16 ounces

31 / 16 = 1.94

$1.94 per ounce

1.94 x 6 = 11.63

$11.63 per portion