Venturan0129 Venturan0129
  • 14-08-2020
  • Mathematics
contestada

If 6 oz cost $2.10 and 8 oz cost $2.80 and 16 oz cost $5.60. How much would 20 oz cost

Relax

Respuesta :

valerieulbrich
valerieulbrich valerieulbrich
  • 14-08-2020

Answer:

$7.00

Step-by-step explanation:

Since each of them are 35 cents per ounce

20 x 0.35 = 7

Answer Link

Otras preguntas

A new restaurant specializes in making pizza cones. A large slice of pizza is made into a cone shape and then filled with cheese, meat, or vegetables. The cone
Solve the system of equations algebraically. Verify your answer using the graph. y = 4x – 5 y = –3
Tell me whether an object’s surface area has increased or decreased if the size of the object is changed by a factor of 1/3??? PLEASE HELP ME WITH THIS MATH PRO
What’s the answer to this question
Somatic cells make up all of the body tissues and organs, except gametes
solve for a r=x(a+b)
The real number 7/11 belongs to which set of numbers?
Peaches are being sold for $2 per pound. If x represents the number of pounds of peaches bought and y represents the total cost of the peaches, which best descr
What caused the British to pass the intolerable acts?
How did the crusades affect europe intellectually?