jazsan374 jazsan374
  • 14-08-2020
  • Mathematics
contestada

If a silver alloy that costs $6.50 an ounce
is going to be mixed with 30 ounces of a
silver alloy that costs $9 an ounce to
make a mixture that costs $8 an ounce,
how many ounces of the $6.50 an ounce
alloy must be used?

Relax

Respuesta :

lildiva4000
lildiva4000 lildiva4000
  • 14-08-2020
6.8 ounces would be used?
Answer Link

Otras preguntas

Solve the system using elimanation: 3x + 5y = -2 and -x + 2y = 8
Players learning how to use their individual skills alongside the skills of their teammates to succeed is known as _________________. picture below!!
Pls Help with this drag and drop!!
Nation torn apart by the force of nationalism A. Russia B. Germany C. Italy D. Ottoman Empire
pllzz use my code on Wish.com it will take 5 dollars off anything you buy chhnwqpt
PLEASE ANSWER Making Predictions How might history have been different if women had not won the right to vote?
True or False?: All Americans supported the removal of American Indian Nations because they felt it was right thing to do for the country.
In what way does the United Nations differ from the League of Nations?
Which value is not a solution of the inequality -x + 5 < 7? Select all A. 5 B.7 C. -1 D.-3 E. 10 F.-12 G. 1 H. -5
Please help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!