yanezkiana2006 yanezkiana2006
  • 12-08-2020
  • Mathematics
contestada

How much did it cost Mark to drive 775 miles? If his car makes 31 mpg and fuel cost $2.00 per gallon.

Relax

Respuesta :

mlarsen5000
mlarsen5000 mlarsen5000
  • 12-08-2020

Answer:

$50.00

Step-by-step explanation:

775/31=25

25x2=50

Answer Link

Otras preguntas

why are enzymes important to organisms?
what is 15 to the 2nd power? I need help understanding this
Which branch of the government has the largest bureaucracy? A. Judicial B. Legislative C. States D. Executive
one meter is approximately equal to 39.39 inches. about how many inches are in 5 meters?
Which of these is a complete sentence? A. Although the weather is sometimes warm in the early March. B. Forecasters predicted six more weeks of winter this year
suppose you play third base for Your high school softball team. In The last four games, You have a total of 6 hits in 15 at-bats. assuming you will have 4 at-
Which words in the sentence make up the appositive phrase? There is a great deal of fiber in Dad's favorite treat, buttered popcorn with salt. A. of fiber B. wi
write 906,378 in expanded form
A banana bread recipe calls for 3/4 cup butter. One tablespoon equals 1/16 cup. How many tablespoons of butter are needed to make the banana bread?
what does algebra mean in math