Answer:
Cost of Ending Inventory  $ 47,077.74
Units on Hand 31 Jan = Â 4,600
Weighted Average Cost= $ 10.24per unit
Explanation:
We divide the total cost with the total number of units  to get the weighted average cost per unit.
Sunland Company
                    Units    Unit Cost    Total Cost   Â
Balance at January 1 Â Â Â 9000 Â Â Â Â Â $9.70 Â Â Â Â Â Â $87300
Purchases: January 6 Â Â Â 6000 Â Â Â Â Â 10.35 Â Â Â Â Â Â Â 62100
January 26 Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â 8300 Â Â Â Â Â 10.73 Â Â Â Â Â Â Â 89059
Total Units            23,300                238,459
Sales January 7 Â Â Â Â Â Â Â (7400 )
January 31 Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â (11300 )
Units on Hand 31 Jan = Â 4,600
Weighted Average Cost= Total Cost/ Total Units = 238,459/ 23,300 =
$ 10.235≅ $ 10.24
Cost of Ending Inventory = 4,600*$ 10.24= $ 47,077.74