jkski06
jkski06 jkski06
  • 11-08-2020
  • Mathematics
contestada

A 2-gallon bottle of fabric softener costs $30.24. What is the price per pint?

Relax

Respuesta :

ilhaamm ilhaamm
  • 11-08-2020

Answer:

$1.89

Step-by-step explanation:

1 gallon= 8 pints

2gallons= 16pints

$30.24÷ 16= $1.89

Answer Link
jimmygrahamcracker
jimmygrahamcracker jimmygrahamcracker
  • 11-08-2020

Answer:

3.43

12 pints

Step-by-step explanation:

2 gallons = 12 pints. 30.24 divided by 12 is 3.43

Answer Link

Otras preguntas

Kadin is starting a kayak rental company. She is going to charge $20 to rent one kayak plus $5 per hour of rental. If a group took 4 kayaks and paid a total of
nhiệt đới gió mùa ở đâu của chân á
Twice the sum of a number and -8.
Please answer both questions
HELP ME OUT PLEASE! The passage is "Fixing a Flat Bike Tire" by Bob BaurWhich of the following words BEST DESCRIBES the TONE of this passage? A) Mocking and cru
which expression is equivalent ​
Draw a schematic of the mitochondrial respiratory chain ?
What is antacid medicine used for?​
the right of citizens of the united states to vote shall not be denied or abridged by the united states or by any state on account of sex.
Percentiles typically range from 0 to 200. True or Flase