Respuesta :
Answer:
1. $6.50 per machine hour
2. $920
3. $ 17.69
4. $21.23
5. Pricing  methodology - Cost plus Mark -up
- This ensures that the price charged covers all costs related to the product, Â which is good for maintaining profits.
- However the price does not consider the market demand and competition which might affect sales volumes
Explanation:
Predetermined overhead rate
Predetermined overhead rate = Budgeted Overheads / Budgeted Activity
                         = $650,000 / 100,000
                         = $6.50 per machine hour
Total manufacturing cost assigned to Job 400
Direct material                 $450
Direct labor cost                $210
Overheads Applied ($6.50 × 40)  $260
Total manufacturing cost        $920
Unit product cost for Job 400
Unit product cost  = Total Cost / Number of units completed
               =  $920 / 52 units
               = $ 17.6923
               =  $ 17.69
Selling price if Moody uses a markup percentage of 120%
Selling price  = Unit product cost × 120 %
           = $ 17.69 × 120%
           = $21.23