brendisparks brendisparks
  • 15-07-2020
  • Mathematics
contestada

Apples were selling for $.26 a pound Jessica spent $3.77 on apples how many pounds of apples did Jessica buy

Relax

Respuesta :

CloutAnswers
CloutAnswers CloutAnswers
  • 15-07-2020

Answer:

14.5 pounds of apples.

Step-by-step explanation:

$3.77 ÷ $.26 = 14.5

Apples = 14.5 pounds

Hope this helps! :)

Answer Link

Otras preguntas

What is the rate of change of the following equation? y = -2x - 1
Reflecting shape A in y = -x line.
Label the X-axis and yaxis ​
Solve for y 8=2y-10x I need help badly
what is the meaning of a weather warning
How do you think what you are wearing became clothing and came to be owned by you? Identify at least four steps in the process.
Define the following vocabulary words (make sure the definition is math related). ( if anyone is brave please come up i will draw you a pfp btw)
How many chromosomes does a gamete dog have
12) How would equipping the first automated cooker be an example of commitment to innovation and quality? A) By adding the automated cooker, Jim Herr could cut
Drag the tiles to the boxes to form correct pairs. Match the prominent twentieth century women to the honors they received. NCAA's Theodore Roosevelt Award Nobe