You need to buy pens and pencils for your upcoming final exams. The pens are in packs of 2 fro $1.50, and the pencils are in packs of 10 for $1.00. Write an equation that models how many pens and pencils you could buy with $5.00.

Relax

Respuesta :

Answer:

You could buy 50 pens with 5$

Step-by-step explanation:

You just need to buy 5 packs with 10 pens each.