sosakarla
sosakarla sosakarla
  • 15-05-2020
  • Mathematics
contestada

5 pounds of apples cost $8.20 how much is it for 1 pound

Relax

Respuesta :

angiexiaoyan12
angiexiaoyan12 angiexiaoyan12
  • 15-05-2020
8.20/5 is 1.64 .......
Answer Link
wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 15-05-2020

Answer:

1.64 dollars per pound

Step-by-step explanation:

Take the total cost and divide by the number of pounds

8.20/5

1.64 dollars per pound

Answer Link

Otras preguntas

there are 3 type of polar bear one with thick coat one with thin and one with medium which polar bear will not benefit from natural selection
two ways earths climate is just right for life on earth
two reasons why men and women could become victims of violence
what is a primary characteristic of a feudal society?
how was the fight over tariffs related to the issue of states rights
Find the value of the expression 2x3 + 3y2 − 17 when x = 3 and y = 4. A)26 B)85 C)943 D)1,927
Where does most of California's precipitation fall?
Describe the reaction you have to the works of Shakespeare. Why do you think his legacy as an author endures? In what ways may his impact be overstated? Think o
Solve for the x in the transversal
Amanda makes $14.50 per hour, gets a 10% raise, and works 38 hours per week,will she now earn at least $600.00 per week