hamhamil hamhamil
  • 12-05-2020
  • Mathematics
contestada

if two pounds of brown sugar costs $3.10 how much would one ounce cost?

Relax

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 12-05-2020

Answer:

1.55

Step-by-step explanation:

Take the cost and divide by the pounds of sugar

3.10/2

1.55

Each pound of sugar costs

1.55

Answer Link
Trillmadetrey Trillmadetrey
  • 12-05-2020

Answer:

3.10-1.75= 1.35/3= 0.45

$0.45 per ounce

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Write a paragraph identify important element of the government created by the america colonists
A budget is in what state when more is collected than spent
the governor presides over the legislature. true false
can yall give me the answers for the unsolved ones please
what is (2n+2)(6n+1)
Which of the following statements is most accurate about author's style? a. It is determined largely by the publisher. b. It contributes to the text's tone, m
Eric and Frank want to equally share for 3rd feet of rope what length the rope should each friend get
Do we live in a one world society and why?
My math teacher is giving me a question about the mean absolute deviation. I don't really get it. Some help please.
The lower the __________, the less interest you will pay. a. credit limit. c. APR. b. incentive. d. grace period.