joaminedv
joaminedv joaminedv
  • 11-05-2020
  • Mathematics
contestada

a dozen of donuts cost 8.76 dollars. Based on the cost of a dozen donuts, what is the price per donut.​

Relax

Respuesta :

DalerKarimov
DalerKarimov DalerKarimov
  • 11-05-2020

Answer:

0.73$

Step-by-step explanation:

There is 12 in a dozen and 8.76$ divided by 12 would equal 0.73$ for the unit price.

Answer Link

Otras preguntas

Explain what the gods controlled in Sumeria?
What's 17 + X = 3 + 17
what the different between interstitial fluid with blood.
my friend interest in english history and geography not in science but his parents want he choose science and become doctor.. how he convince his parents? what
Kevin ordered four pizzas for a birthday party.The pizzas were cut in eighths.How many slices were there?
Which underlined word in the sentence is a singular common noun? A. Ford
How is tonicity similar to osmotic pressure?
55 people were watching a movie.15 people had no snack. Everyone else ate 3 snack. How many snacks were eaten?
ASAP!!!!!!!!! PLEASE!!!!!! the literal or dictionary meaning of a word is its A. Denotation B.Connotation C. Diction D.Convention
The SALT treaty was signed in 1981. a. True b. False