Gpkc4l Gpkc4l
  • 11-05-2020
  • Mathematics
contestada

8. AJ went shopping and began his day with
$90. He bought 3 used video games and
had $27 left over for lunch. If the games
all cost the same amount, what is the
price of 1 video game?

Relax

Respuesta :

jashanna12
jashanna12 jashanna12
  • 11-05-2020
The price of the video game would be $21
Answer Link
tojdjdjddijkf tojdjdjddijkf
  • 11-05-2020

Answer:

21

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

the results of 11 students in a test are:4,19,7,18,15,9,17,14,10,13,11. what is the median.​
Pls help me thank you :) Please add the steps u took to answer this TY!!
Help me on this please
equivalent to 9n^2 - 25
Please help! Answer!
The music is in ___meter? a.free timeb.duplec.tripled.quadruple​
What is the value of - 8(17-12) -2(8-(-2))
what dose a teamwork mean ?
A student writes an incorrect step while checking if the sum of the measures of the two remote interior angles of triangle ABC below is equal to the measure of
Active: The patient is being injected by the doctor.Passive voice: Active : I am a student of public health.Passive voice: Active : I enjoy reflecting on scienc