brownkor000
brownkor000 brownkor000
  • 11-05-2020
  • Mathematics
contestada

Apples cost $1.60 per pound at the farmer’s market. They cost 1.5 times as much at the grocery store. How much do the apples cost per pound at the grocery store?

Relax

Respuesta :

tavariaprettygirl77
tavariaprettygirl77 tavariaprettygirl77
  • 11-05-2020

Answer: $2.40

Step-by-step explanation: 16 times 15 equals 240 you get your decimal point and move it twice to the the left

Answer Link

Otras preguntas

Can someone give me the answer?
Terrell Davids' charge account statement shows an unpaid balance of $110.00. The monthly finance charge is 2 percent of the unpaid balance. What is the new acco
refer to image given and please answer!!!!!
a. Where and when was this letter written?​
'India Will not be independent unless all Indians are free' Please can anyone tell me the meaning of this quote and pls give some lines to explain this sentence
what is fullfromof dvd??????​
Number name in French 46 +17= 29 +62 = 98-53= 72-68= 78*12= 2x18=
how did the grandmother spend her time in the afternoon​
Please Help!! I am really stuck on this assignment and i need it done
Define basic logical gates with its symbol, algebraic expression and truth table.​