katev2003
katev2003 katev2003
  • 14-04-2020
  • Mathematics
contestada

a 2-gallon container of laundry detergent costs $19.68. what is the price per pint?

Relax

Respuesta :

jesswinterwolf743
jesswinterwolf743 jesswinterwolf743
  • 15-04-2020

Answer:

0.81

Step-by-step explanation:

There are 8 pints = 1 gallon

8 times 2= 16/19.68=0.813

each pint is 0.81 cents

Answer Link

Otras preguntas

What is important to remember when asking a person to be part of your employment network?
What is the outermost (highest-energy) shell of an element that contains electrons?
HELP PLEASEEE !!!!!!!!!!!!
Is the process by which bacteria split asexually into two identical organisms?
In Daisy Miller Which symbols in act III are associated with femininity? Select all that apply. children guns hair names
A submarine is diving to a total depth of 45 feet. It descends 15% of the total depth in 1 minute. How deep will the submarine be after 4 minutes? (5 points)
Please Help me Spanish 4 Honors Completa la frase con las palabras correctas. Complete the sentence with the correct words. You may copy and paste the accented
cjfhergjkhjrehjehjkfjhkltjhkljthkljrtkl
HELP ME PLEASE!!!!
The freezing temperature of water is zero on both the "K" and "C" scales. True False