ckspooner ckspooner
  • 15-03-2020
  • Mathematics
contestada

If a gallon of milk costs $1.24, what is the cost per pint?

Relax

Respuesta :

kylebutler1521 kylebutler1521
  • 15-03-2020

Answer: $0.155 per pint. Or 15.5 cents per pint.

Step-by-step explanation: There are 8 pints in a galon. So divide $1.24 by 8. 1.24/8=0.155

Answer Link

Otras preguntas

Choose the correct slope of the line that passes through the points (1, −3) and (3, −5). A) -1 B) 1 C) 0 D) 1/2
Find the ordered pairs for the x- and y-intercepts of the equation 2x − 6y = 24 and select the appropriate option below: A) The x-intercept is (2,0);The y-inter
Matter is defined as anything that has _____ and volume. atoms molecules mass energy
What's the word format and expanded form for 3.4
Select one of the factors of 5x2 + 7x + 2. a. (5x − 2) b. (x + 2) c. (5x + 1) d. None of the above
Simplify. square root 75 minus 4 times the square root 8 minus 3 times the square root of 32 negative 15 square root 5 negative 15 square root 6 5 square root 3
What was the goal of The Kellogg-Briand Pact? for the signing nations to use war as a last resort to bring smaller nations into international affairs to bring t
12+5.928+6.6+14.072 I needed helppppp
is 1/4 rational or irrational
is 4.125... rational or irrational