Sermiriya13 Sermiriya13
  • 13-02-2020
  • Mathematics
contestada

You can buy 5 cans for green beans at the Village Market for $3.70. You can buy 10 of the same cans of beans at Sam’s Club for $6.30. Which place is the better buy

Relax

Respuesta :

loganclymore loganclymore
  • 13-02-2020

Answer:

$3.70/5 is .74 per can

$6.30/10 is .63 per can

So sams club is a better buy by 11 cents per can.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Why has the house of representatives grown so much faster than the senate?
How is a person who reports corruption protected and which act protects them?
What role did President Truman play in the area of civil rights?
how do genes make evolution possible?
Bob and Mark talk about their families. Bob says he has 3 kids, the product of their ages is 72. He gives another clue: the sum of the ages of his children. Mar
What state was the first successful colony ,jamestown settled in?
Positive parenting allows children to do whatever they want when they want it.
certain corals have been found in extremely deep water. these coral lack the zooxanthellae that are found in tropical coral reefs. what is the most likely expla
12/60 in lowest terms
Is Japan an archipelago in the western Pacific Ocean?