
Respuesta :
Answer:
a. Unit Manufacturing costs $ 483 per unit
b. By adding a second shift, the per unit shall increase to $ 501.68 per unit.
Explanation:
to compute the unit manufacturing costs for the daytime shift, we shall have to consider the costs.
Direct labor cost                                      $ 9,109,000
Fixed manufacturing costs                              $  2,000,000
Total manufacturing costs                              $ 11,109,000
Units produced                                            23,000
Unit Manufacturing costs                                    $ 483 Â
To answer the second part of the question, we need to determine the  unit cost with two shifts
Direct Labor Costs $9,109,000 + (125 % of $9,109,000) Â Â Â Â $ Â 20,677,500
Fixed manufacturing costs                             $   2,400,000
Total manufacturing costs                              $  23,077,500
Units produced                                             46,000
Unit Manufacturing costs                               $   501.68