
Answer:
A. $ 145
Explanation:
We will add up the cost incurred during the period and then divide among the complete units of the period to determinate the unit cost for the month.
direct materials  112,000
conversion cost  12,700 Â
total cost: Â Â Â Â Â Â 124,700
units completed during the period: 860
unit cost: $ 124,700 / 860 units = $145