100101
100101 100101
  • 16-01-2020
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP ME:

Gala Apples cost $6.00 for 8 lbs. How much for 1 pound?

Relax

Respuesta :

annalouise99 annalouise99
  • 14-04-2020

Answer:

$0.75

Step-by-step explanation:

6 divided by 8 = 0.75

0.75 times 8 = 6

Answer Link

Otras preguntas

how to do geometry ​
What restrictions on American women in the 1800’s prevented them from having a role in politics
a closed plane figure with all sides congruent and all angles congruent is callled a
Please help me!!!!! Please...:(
What variable is placed on the x- axis in a velocity time graph​
A 2.0-N force acts horizontally on a 10-N block that is initially at rest on a horizontal surface. The coefficient of static friction between the block and the
Find the area of the polygon
How often does the human body grow a new stomach lining to protect it from the chemical mixture inside? A: 3 days B: 3 weeks C: 3 months D: None of the above
When did Texas ask to be annexed
Gina has 25 more barrettes than Holly. The equation g = 25 + h, where g represents the number of barrettes Gina has, and h represents the number of barrettes Ho