KhasshlynnANiyah KhasshlynnANiyah
  • 15-01-2020
  • Mathematics
contestada

The local grocery store sells a gallon of milk for$2.94.
If a family drinks 1.5 gallons of milk every week, how much would I spend on milk for 4 weeks?

Relax

Respuesta :

nellyszpotowska nellyszpotowska
  • 15-01-2020

$17.64

Step-by-step explanation:

[tex]2.94 \times 1.5 = 4.41 \\ 4.41 \times 4 = 17.64 \\ [/tex]

Answer Link
angelinau150
angelinau150 angelinau150
  • 14-03-2022

the answer is $17.64

Ver imagen angelinau150
Answer Link

Otras preguntas

Phytoplankton produces ____of the oxygen we breathe?
A student rubs a rubber rod with fur, producing a negative charge on the rod. The student then touches the rod to a hollow, neutral metal sphere that stands on
please help i dont understand
5c/6= 10 I need help for this its due soon ‍♀️
Mandy is shopping for plates. She is trying to decide between the three packages below. If Mandy is looking for the best deal for each individual plate, which p
Discuss Abstract Expressionism in Arshile Gorky’s Garden in Sochi. pls need help but pls do 2-3 sentences
i will mark brainliest if your answer is correct
The temperature is -5°C. If the temperature rises by 11°C, what is the new temperature
Review the table of values for function K x
Can somebody help me please