xxkukki
contestada

Which System of Equations represents the problem given?

Erin bought 4 jars of jelly and 6 jars of peanut butter for $19.32. Adam bought 3 jars of
jelly and 5 jars of peanut butter for $15.67. Find the cost of a jar of peanut butter.

answer choices in pic

Which System of Equations represents the problem given Erin bought 4 jars of jelly and 6 jars of peanut butter for 1932 Adam bought 3 jars of jelly and 5 jars o class=
Relax

Respuesta :

Answer:

  see below

Step-by-step explanation:

If we let j represent the cost of a jar of jelly, and p represent the cost of a jar of peanut butter, then Erin's purchase has the dollar value ...

  4j +6p = 19.32

Only the answer choice shown below includes this equation.

Ver imagen sqdancefan