korpkopy90 korpkopy90
  • 13-12-2019
  • Mathematics
contestada

Lisa paid $47.82 for 16.9 gallons of gasoline. What was the cost per gallon, rounded to the nearest hundredth?

Relax

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 13-12-2019

Divide total amount spent by total gallons bought:

47.82 / 16.9 = $2.83 per gallon

Answer Link

Otras preguntas

Is velocity related to momentum
What does the random variable (r) for a binomial experiment of n trials represent?
Is velocity related to momentum
3x+4y=17 solve for y.
Holly decided to share 1/2 of her share of the pizza with Deb. How much did each of them actually?
the difference of two numbers is 11 and their product is 42.find these numbers.
Is the following correspondence a function
let f(x)=9x-2 and g(x)=-x+3. find f(g(x)).
let f(x)=x+8 and g(x)=x^2 -6x-7. find f(g(2))
Choose the right variant 1 This book will take to years to write. A. After two years I'll write this book B. In two years time I'll have written this book C . A