26dragonmaster5500 26dragonmaster5500
  • 12-12-2019
  • Mathematics
contestada

Mini muffins cost $3 per dozen
Andre says "I have $2 so I can afford 8 muffins"
Elena says "I want to get 16 muffins so I'll need to pay $4
Do you agree with either, both, or neither of them?

Relax

Respuesta :

houston37
houston37 houston37
  • 12-12-2019

Answer:

agree with both because 1 dollar = 4 muffins so 2 x 4 = 8 muffins and 4x4 = 16 muffins

Answer Link

Otras preguntas

Some of the evidence we have to better understand Paleolithic people include:
Which is the best objective summary of the passage?
Read the excerpt from chapter 7 of Obasan by Joy Kogawa. A toneless form letter. I wondered what Aunt Emily's letter to the Custodian had been. "Tell me what ha
6. Multiply: (x – 4)(x + 5)​
PLEASE HELP ASAP!!!!!
A bag contains fewer than 90 lollipops. It is possible to evenly divide all of the lollipops among 2, or 6, or 7 children. How many lollipops are in the bag? Li
8 km = 5 miles 55 miles = ? km
NO LINKS!!!53 & 54. State the center and radius of circle. Then graph the circle below ​
If a fair die is tossed 300 times, how many outcomes are expected to be 6?
A user needs to configure her printer to print on both sides of each page. How should she configure her print job settings?