Respuesta :
Answer: $4.25
All you have to do is take the price all together and divide it by the number of discs.
Hope I Helped!!!!!!!
*_* *-*:)
Answer:
Step-by-step explanation:
Let x = the cost of a movie
Let y = the cost of a game
Using these variables, we can set up equations.
3x + 5y = 42 Â Â Â Â Â Â Â Â eq1
9x + 7y = 72 Â Â Â Â Â Â Â Â eq2
We have here a system of equations, where we have two or more equations with two or more different variables. Â We use the elimination method to solve for the variables.
Multiply eq1 by 3. Â Keep eq2.
9x + 15y = 126 Â Â Â Â Â Â Â eq1
9x + 7y = 72 Â Â Â Â Â Â Â Â eq2
Subtract eq2 from eq1 to eliminate the x terms.
8y = 54
 y = 6.75
This rental cost of one video game is $6.75