miannitelli54 miannitelli54
  • 12-11-2019
  • Mathematics
contestada

a box of chalk and 2 staplers cost $10. Three boxes of chalk and 2 staplers cost $18. Find the total cost of 1 box of chalk and 1 stapler

Relax

Respuesta :

heaven6456 heaven6456
  • 12-11-2019

Answer:

chalk costs 4 dollars and staples cost 3 dollars

Step-by-step explanation:

plug in numbers till it makes sense

Answer Link

Otras preguntas

A car has a maximum speed of 341.7 feet/second. Convert this speed to miles/hours.
Find the domain of this question
Translate the following sentence into an equation. Subtracting 5 from the quotient of a number and 6 gives 37.
The running time for movie A is 33 mins more than twice the running time for movie B. If the running time for movie A is subtracted from triple the running time
It solves the systems of equations.Discovers which is the method indicated to develop the exercises.the indicated methods are:1. Determinants2. Equalization3. R
Is it true The Renaissance man had the ability to link information from different areas and fields and to create new knowledge?
want a telugu poem on truth
differentiate between plant cell and animal cell prokaryotic cell eukaryotic cell
simplify the equation simplify x^5/8/x^1/6
Last one for the day :)Find the slope of the line