
Answer:
Cost of  18 pounds candy  = $22.5
Cost of 10 pounds candy = $12.5
Cost of 1 pound of candies  = $1.25
Step-by-step explanation:
6 pounds of butterscotch candies cost  $7.50
⇔ 1 pound of same candy costs [tex]\frac{7.50}{6}  =[/tex]  $1.25
Now, we need to find the cost of 18 pounds of candy:
as, the cost of 6 pounds candy = $7.50
⇔  Cost of 6 x 3 =  18 pounds candy =  $7.50 x  3 = $22.5
Cost of 10 pounds candy = Â 10 x (Cost of 1 pound candy)
= 10 x ($1.25) Â = $12.5
The unit rate for butterscotch candies  = Cost of 1 pound of candies
= $1.25