In Myanmar​, six ​laborers, each making the equivalent of $ 2.50 per​ day, can produce 38 units per day. In China​, eleven ​laborers, each making the equivalent of $ 1.75 per​ day, can produce 48 units. In Billings comma Montana​, three ​laborers, each making $ 60.00 per​ day, can make 105 units. Based on labor cost per unit​ only, the most economical location to produce the item is Billings, Montana Myanmar China Billings, Montana ​, with a labor cost per unit of ​$ nothing. ​(Enter your response rounded to two decimal​ places.)

Relax

Respuesta :

Answer:

Myanmar = $0.39

Explanation:

In this question, we find the labor cost per unit for each :

Labor cost per unit = (Number of labors Ă— Wage rate per day) Ă· (number of units produced)

For Myanmar:

Labor cost per unit would be:

= (6 labors Ă— $2.5) Ă· (38 units)

= $15 Ă· 38 units

= $0.39

For China:

Labor cost per unit would be:

= (11 labors Ă— $1.75) Ă· (48 units)

= $19.25 Ă· 48 units

= $0.40

For Montana:

Labor cost per unit would be:

= (3 labors Ă— $60) Ă· (105 units)

= $180 Ă· 105 units

= $1.71

So, the most economical would be  Myanmar as it has the least labor cost per unit among these two.