ashley067 ashley067
  • 14-10-2019
  • Physics
contestada

blueberries cost $4.00 per pound, how many blueberries can you buy for $1.00

Relax

Respuesta :

mikeandfalen
mikeandfalen mikeandfalen
  • 14-10-2019

Answer:

1/4 of a pound or 4 ounces

Explanation:

4.00 = 1 pound (= 16 oz)

4.00 / 16 oz = 4

16 /4 = 1/4 or 4 ounces

Answer Link

Otras preguntas

explain why the zeros are necessary in 10.03 but not in 0.350
Please help I don’t understand math :/
The equity method with consolidation is used to account for long-term investments in equity securities with controlling influence. a. True b. False
A good posture is one that places the least amount of BLANK On your muscles and joints.
what is one important difference between a single bone cell and the bone tissue in a human femur bome??
What is the main idea behind article iv of the constitution?
What was the cause of the Boston massacre
Second one someone help
21) Rearrange the formula c2 = a2 + b2 for b.
Mr. Yan is competing in a local biathlon, a race which consists of a biking and a running event. The race is a total distance of 11.42 miles. If the biking even