leiaduropan13 leiaduropan13
  • 13-10-2019
  • Mathematics
contestada

A box of 15cookies costs $9.
What is the cost for 1 cookie?

Relax

Respuesta :

ultraviolet2099 ultraviolet2099
  • 13-10-2019

Answer:

$0.60

Step-by-step explanation:

Two calculate the unit rate of one cookie, simply divide the total number of cookies (15) by the total price ($9)

x=9/15

x=.6

Answer Link
PikachuFoxGirl
PikachuFoxGirl PikachuFoxGirl
  • 13-10-2019
60 cent is the answer since you do 15 divided by 9 which gives you 60 cents
Answer Link

Otras preguntas

How to do this question
In an particular AP Statistics class, 15% of students do not pass the final exam the students that pass, 82% of them studied for the exam. Of those who did not
Please answer question for me I really much appreciate and please explain
Alana took a road trip to Miami and it took her 21.5 hrs to drive 1400 miles. How fast, on average, was she driving during her trip?
a neutral aluminum atom has a mass number of 27, an atomic number of 13, and a charge of 0. how many protons does it have
Please help 5 = (a - 12)/15
how to say "which do you like more: carrots or pepper" in Spanish​
An element with 5 protons, 6 neutrons, and 8 electros has an atomic number of
Need it urgently Sorry for disturbing XxxxxxxxxxxxDDDDDD​
wht is photosynthesis​