ruhani51
ruhani51 ruhani51
  • 11-10-2019
  • Mathematics
contestada

the price for 3 pounds of apple is 3.99. what is the unit rate

Relax

Respuesta :

SilverDays18 SilverDays18
  • 15-10-2019

Answer:

$1.33 per pound of apples.

Step-by-step explanation:

You do 3.99 divided by 3 which gives you the unit rate of $1.33 per pound.

Answer Link

Otras preguntas

What is the new year called in China and What is the meaning behind the Chinese New Year festival ?
Need an answer..............
8x + 5 = ik im slow but i need help lolol
Richard is selling candy bars for a school fundraiser on Monday he has 225 bars Remaining he sells an average of 30 bars per day how many bars will he have left
A poem with 10 stanzas. Plsss someone help me
Please Help Me (It's about the Owl House) I have to select songs for characters from a show of my choice, which songs would fit each character. I chose the Owl
Whoever answers this question first gets brainly 7
Which problem can be solved by the equation 1.75+(1.75)=0?
erold’s weekly pay rate is $865. He receives a 25% pay raise. How can Jerold calculate his new weekly pay rate? Select all that apply. A divide $865 by 0.25 B
share 747 in the ratio 2:7